blog.camperand.me
o karawaningu i nie tylkoKARAWANING SZYBKI START
ZRÓB TO SAM
KARAWANING SZYBKI START
PODSTAWOWA OBSŁUGA
CZYLI CO GDZIE I DO CZEGO ?
Rozpoczynając przygodę z karawaningiem zadajecie sobie wiele pytań “co to jest ?” , “jak to działa ?”, “po co to ?” w tej serii postów postaram się przedstawić odpowiedzi na często zadawane pytania. Pomine zagadnienia związane z obsługą samego samochodu koncentrując się na zabudowie. W tym poście postaram się odpowiedzieć na pytanie:

Woda, woda szara, fekalia i co z tym wspólnego ma konewka ?

Samochód kempingowy posiada zbiornik na czysta wodę, wodę szarą i fekalia. Zbiornik czystej wody ma pojemność od 50-120 l napełniamy go z zewnątrz przez wlew. Do napełniania najlepiej używać węża ogrodowego, do nabycia w każdym markecie budowlanym. Nieoceniona przy napełnianiu zbiornika czystej wody jest konewka, czasami zachodzi potrzeba napełnienie zbiornika np. z górskiego potoku lub gdy kran jest poza zasięgiem naszego węża, wtedy konewka staje się nieoceniona. Wody ze zbiornika używamy do mycia się i zmywania naczyń nie zaleca się jej pić Wode pitna lepiej kupować w 5l butelkach lub mieć kanister tylko na wodę do picia. Po postoju zimowym powinno się odkazić zbiornik jak i całą instalację wodną.

Woda szara to nic innego jak brudna woda z mydlinami, po kąpieli lub zmywaniu naczyń. Samochody kempingowe gromadzą wodę szara w zbiorniku wody szarej umieszczonych najczęściej pod podwoziem. Zbiorniki wody szarej mają około 100l, opróżnia się je z zewnątrz zaworem spustowym najlepiej w miejscach do tego przeznaczonych. Do opróżnienia można użyć również wiadra lub kanistra. Przed sezonem warto wymyć zbiornik wody szarej do tego celu można użyć myjki ciśnieniowej. Są też na rynku specjalne płyny czyszczące oraz niwelujące zapach z rur.

Ostatni zbiornik a w zasadzie “kaseta” jest zbiornik na fekalia, umieszczony jest pod naszym kibelkiem dostęp do niej jest z zewnątrz przez drzwiczki serwisowe. Samo wyjęcie kasety nie jest trudne, lecz opróżnianie nie należy do najłatwiejszych i przyjemnych czynności obsługowych kampera. Kasety najczęściej mają pojemność 20l wyposażone są w uchwyty,ruchomą wylewkę, ręczny zawór odpowietrzający, w nowszych kółka oraz rączke ułatwiajace transport. Kasety z problematyczna zawartością opróżniamy w miejscach do tego przeznaczonych, na polach kempingowych najczęściej są wydzielone takie miejsca.Kaseta ubikacji Thetford C2
Sprawa wydaje się na pozór łatwa, nic bardziej złudnego jeden niefortunny ruch i w najlepszym przypadku nogawki mamy upstrzone zawartością kasety. Kaseta najczęściej ma dwa uchwyty, po rozłożeniu wylewki odkręcamy korek i trzymając za uchwyty powoli unosimy tylna część kasety do góry jednocześnie wciskając odpowietrznik i wylewamy zawartość kasety, jak już przestaje lecieć odwracamy kasetę cały czas z uniesionym tyłem kasety, powinno zlecieć wszystko. Po tej czynności opuszczamy kasetę do pozycji wyjściowej. Dobrze jest przepłukać kasetę, w tym celu wlewamy do środka wody i lekko energicznie ale nie za mocno potrząsamy kasetą, oczywiście wcześniej zakręcając korek, podczas płukania nie wciskamy odpowietrznika. Przed kolejnym użyciem kasetę należy uzupełnić “chemią” czy to w formie płynu, saszetek czy tabletek w tym celu wlewamy zalecana przez producenta ilość wody i chemii. Wybór chemii to już indywidualna sprawa, na rynku jest wiele produktów, każdy znajdzie odpowiednia dla siebie.